I omegnen af 100 pårørende, patienter og fagprofessionelle lagde vejen forbi Psykiatrisk Center Ballerup mandag den 4. april, da Center for Eating and Feeding Disorders Research, CEDaR, i et samarbejde med Foreningen Spiseforstyrrelser og selvskade inviterede til Temaeftermiddag.
Temaeftermiddagen blev afholdt som en del af Den Internationale Spiseforstyrrelsesuge 2024, og dagen bød både på personlige fortællinger om recovery og en præsentation af den nyeste viden om behandling af spiseforstyrrelser.
I løbet af efterdagen fortalte forskere inden for spiseforstyrrelsesområdet blandt andet om hvad ugentlige vejninger betyder for patienternes motivation, og der var et spændende oplæg om genetikken bag spiseforstyrrelser. Derudover kunne de fremmødte blive klogere på behandling af anoreksi med familiebaseret terapi.
Efter de faglige oplæg fortalte en to mennesker, der selv har kæmpet med en spiseforstyrrelse samt pårørende om, hvordan de kom videre efter en spiseforstyrrelse.
Temaeftermiddagen blev hurtigt fuldt booket, og det siger noget om den store interesse og aktualitet, der er for området.
Seniorforsker Anne Bryde Christensen, som ledte planlægningskomitéen sagde om dagen:"Vi er utrolig glade og overvældede over interessen og fremmødet. Fra planlægningskomitéens side synes vi arrangementet var en succes og er taknemmelige for den aktive deltagelse fra publikum. Vi glæder os til at arbejde videre på missionen om øget viden og opmærksomhed omkring spiseforstyrrelser i vores daglige arbejde og starter med det samme brainstorming til næste års awareness week"
Mere om CEDaR
Center for Eating and Feeding Disorders Research, CEDaR, er del af Psykiatrisk Center Ballerup, og bedriver forskning inden for spiseforstyrrelsesområdet. Koblingen mellem klinik og forskning giver unikke muligheder for at fremme forskningsinitiativerne, som på sigt kan give en endnu bedre og målrettet behandling for patienter, som har en spiseforstyrrelse.
Læs mere om CEDaR på https://www.psykiatri-regionh.dk/cedar/Pages/default.aspx



